כותרת
> C;
1/1
התפתחות אישית

זיכרון משפחתי לדורות הבאים

נהריה התפתחות אישיתפורסם: 21.03.22 , 14:52ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

זיכרון משפחתי

הסיפורים המשפחתיים הם זיכרון משפחתי עמוק מאד. קיים רצון עז של דור המבוגרים להנחיל לדור הצעיר את כל המידע על ההיסטוריה המשפחתית. כאשר הצעירים מגיעים לבקר את זקני השבט, הם שומעים בכל פעם סיפור נוסטלגי אחר, אך בכל פעם מגיעים בני משפחה אחרים ולכן נוצר מצב שאין אף אחד מהם ששמע את כל הסיפורים ומודע לכל מה שקרה בעבר המשפחתי. לאור החשיבה על העתיד והמודעות לכך שיגיע שלב שבו הזיכרון יבגוד באנשים המבוגרים, הם חושבים מהי הדרך הנכונה לנצור את כל המידע והסיפורים הללו.

אחת האפשרויות שמשפחות רבות מבצעות בשנים האחרונות היא כתיבת סיפור חיים אשר מאגד את כל פרקי החיים של דור המבוגרים שמספרים מה קרה להם בימי ילדותם, סיפורים על הוריהם ועוד. רצוי להיעזר בגורם מקצועי כדי להכין ספר מסוג זה וזאת לאור ניסיונו הרב של סופר צללים להכין זיכרון משפחתי. סדר הדברים הוא להיפגש עם הסופר ולהחליט יחד אילו פרקים יכללו בספר זה. האופציות משתנות בין משפחה למשפחה כיוון שהעבר הוא ייחודי לכל אחת מהן. לאחר שסופר הצללים מקשיב לקו ההיסטוריה בכלליות, הם בוחרים יחד אילו נושאים יהיו חלק מהספר ואילו נושאים לא יכללו בו, או לחלופין הם מחליטים שכל מה שהדור של המבוגרים זוכר, ייכנס לספר המשפחתי הכול כך חשוב.

הקלטה של זיכרון משפחתי

לאור הרצון לאותנטיות, סופר הצללים מקליט את כל המפגשים המרגשים וכך יוצר זיכרון משפחתי מרגש מאד.

העבודה על הספר אינה מתרחשת במהירות אלא אחת לכמה ימים כיוון שמדובר בעומס רגשי עצום של האנשים המבוגרים. סופר הצללים מנתב את הדרך ובכל מפגש הם משוחחים על נושא אחר הקשור לעבר המשפחתי. פעם על שנות הילדות, על העלייה ארצה, על הקמת המשפחה, הקריירה בישראל, הקשיים הרבים שליוו את המשפחה לאורך ההיסטוריה והמלחמות בישראל ושלל נושאים נוספים.

הכנה של הספר המשפחתי

אחת המטלות בעת הכנת זיכרון משפחתי היא בנייה של אילן יוחסין כדי שכל הדורות יכירו את הדורות הקודמים של המשפחה. הדור המבוגר מסביר את השיוך המשפחתי של כל אחד מבני המשפחה, מי הם הסבא והסבתא, סבא וסבתא רבתא, הילדים, הנכדים, הנינים וכל שאר בני המשפחה. מדובר בעבודה שהיא מסקרנת, מרתקת ומעלה המון סיפורים שנדחקו לאורך השנים.

ספר עבור דור ההמשך

המטרה של זקני השבט היא שכל אחד מהילדים, הנכדים והנינים הצעירים ידע באופן מדויק מהו העבר המשפחתי שלהם, באילו מדינות הם חיו, במה הם עסקו, אם הם עברו לגור במדינות אחרות, מה קרה להם בתקופת השואה, איזה זיכרון משפחתי צרוב בראשם של המבוגרים ועוד.

עשיית הספר והוספת התמונות היא מלאכה חשובה מאד ולכן משפחות רבות מכינות זיכרון משפחתי מסוג זה וכל אחד מאנשי דור ההמשך מקבל עותק של הספר המרגש.