כותרת
> C;
1/1
lifestyle

השפעת שינוי האקלים והתחממות כדור הארץ על ציפורים

נהריה lifestyleפורסם: 26.11.19 , 09:55ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

השפעת שינוי האקלים והתחממות כדור הארץ על ציפורים

שינוי אקלים משנה את האיזון האקולוגי ברחבי העולם ומשפיע על מיליארדי בעלי חיים. בין סוגי בעלי החיים המושפעים רבות משינוי זה נמצאים גם בעלי הכנף. לכאורה, ציפורים רבות מסוגלות להתאים את תנאי המחייה לגופן באמצעות נדידה בין אתרים שונים בעולם. אך, יש לזכור, כי בדרך הארוכה מיבשת ליבשת ציפורים אלו מחפשות את מקומות המסתור והלינה המוכרים, מקווי המים ומקורות המים המכילות את הדגה המשמשת למאכל. ננסה לעמוד על התחומים בהם שינוי האקלים משפיע על בעלי הכנף.

שינוי האקלים – כבר לא תאוריה

בשנים האחרונות אנו עדים לתופעות טבע שונות המעידות על שינוי אקלים. הטמפרטורות נוסקות ברחבי העולם, העונות המשתנות מעט ונעות קדימה על לוח השנה (החורף עדיין לא ממש הגיע לישראל למרות שאנחנו בסוף נובמבר), שינוי בכמות המשקעים לצד עליה במפלס הים – כל אלה משפיעים על הרגלי החיים של בעלי הכנף.

כיום, יותר מ-30% ממיני הציפורים זקוקים לפעולות שימור אקטיבית על מנת לשרוד. בארה"ב, דו"ח מיוחד הדגיש את הבעיה. מבין מאה ארבעים ושלושה מיני עופות במדינה 43% אחוזים (61 מינים שונים) צפויות להיות מושפעות משינוי האקלים. 22 מינים נוספים עשויים לסבול ויתכן שיתקשו להסתכל לשינויים אלה.

השפעת שינוי האקלים על הציפורים

מיני בעלי הכנף העשויים לחוש את ההבדל בשינוי האקלים הם המינים הנודדים למרחקים גדולים. עד השנים האחרונות בעלי כנף אלה התאימו את מסלולם לעונות השנה. חלקם ניזון מצמחי פרי שהיו מבשילים ומגיעים לשיאם בעונה מסוימת – אך כאשר בעלי הכנף יגיעו למרחבים הפתוחים הם עשויים לגלות כי הפירות טרם הבשילו או שהבשילו טרם עת וכעת ציפורים אלה ילחמו על שאריות המזון שנותרו.

ציפורים אחרות מושפעות מהשינויים בזרמי הים המובילים דגים במקווי הימים ששימשו בעבר ללכידת דגים, סרטנים או אפילו צפרדעים הנמצאים בבתי הגידול הרטובים. בעקבות עלית הטמפרטורות חלק ממקווי המים הללו נותרים יבשים ואחרים מוצפים יתר על המידה. כמות הדגה הנגישה לציפורים פוחתת באופן משמעותי.

אובדן אזורי הקינון

השפעה נוספת שצפויה להיות בעקבות שינוי האקלים תשפיע במיוחד על הציפורים המקננות באזור החוף. עליית מפלס המים בימים בעקבות ההתחממות הגלובלית והמסת הקרחונים, תפחית בצורה משמעותית את האזורים בהם ציפורים אלה יוכלו לקנן. ביצות המלח, בהן אנו מגלים סערות רבות יותר, עשויות להוביל לשטיפה של הביצים שטרם בקעו או לפגוע בציפורים הצעירות. בין בעלי החיים הסובלים מתופעה זו נמצאים גם ברווזים וגם עופות דורסים גדולים.

יכולת הדאייה של העופות

מנגנון התעופה של הציפור מושפע בצורה רבה מזרמי הרוח באוויר. למרות האשליה כי הציפורים משתמשות בשריריהן על מנת להניע את הכנף מעלה ומטה בתעופות ארוכות הציפור חוסכת אנרגיה ופורשת את כנפיה על מנת לתת לרוח לשאת אותה למחוז חפצה. ציפורים רבות מתכננות את מסלול התעופה שלהן על פי האזורים בהם יש רוחות המתאימות לדאייה זו. בעקבות שינוי אקלים חלק מהאתרים אינם כוללים רוחות עליהן יוכלו ציפורים לדאות, אלא יצטרכו להוציא כמות גדולה יותר של אנרגיה על מנת לעוף למחוז חפצן.

השפעה זו ניכרת במיוחד בקרב עופות גדולים המסתמכים על יכולת הדאייה על מנת לעבור מרחקים גדולים במקום לאמץ שרירים רבים. לכן, ככל שנראה את האוויר מתחמם והרוחות פוחתות, ההשפעה תהיה נמוכה יותר על ציפורים קטנות, אך לעומת זאת נפגוש ציפורים גדולות מותשות יותר שאינן מסוגלות לעבור את המסלול כולו בהתאם לעונות השנה.

אזורים שהתקררו

חלק מבעלי הכנף עשויים לסבול דווקא מתופעה הפוכה. אזורים רבים בעולם בהם הטמפרטורות נותרו סבירות יחסית בזמן הנדידה עשויים להיות מושלגים השנה. הציפורים, המתקשות להסתגל לתנאי האקלים המשתנים, יגלו כי מקורות המזון שלהם נמצאים מתחת לשלג והאגמים קפאו. ציפורים נוספות שיושפעו הם תוכים החיים ביערות המתייבשים במהרה או לחילופין, מתקררים ומהווים בית גידול אופטימלי פחות עבור מיני התוכים השונים.

גם לאדם יש יד בעניין

בעקבות המחסור הכבד במים, באזורים רבים בהם האוכלוסייה מסתמכת על מקורות המים לדיג ושתייה נגלה נתון מעציב. במקום לצוד דגים או בעלי חיים המגיעים לרוות ממימי האגמים והנהרות – הציד יתמקד בבעלי הכנף המעופפים מעל לכפרים. תופעה זו עשויה להקטין את מספר הציפורים מהמינים המשמשים למאכל בני אדם ולסכן את המשך קיומם. ציפורים אחרות כמו פלמינגו נאלצות לשתות מים מלוחים כי אין מספיק מים מתוקים באזורי הנדידה שלהם.

לסיכום, שינוי האקלים אותם אנו חשים ומסתגלים אליו באמצעים טכנולוגיים משפיעים ביתר שאת על עולם החי. כיום, מינים רבים עשויים להימצא בסכנת הכחדה וביניהם גם ציפורים נודדות ובעלי כנף גדולים עשויות שלא להסתגל לשינויים. על מנת להתכונן לכך אנו יכולים לאתר את המינים שהושפעו ולסייע באמצעות בנייה של אזורי קינון מלאכותיים, שמירה על אגמים שהתייבשו ובטווח הארוך להביא למודעות המדינות להפחתת גזי החממה המובילים לשינוי האקלים המהיר.

פלמינגו מושפעים משינוי אקלימי