כותרת
> C;
1/1
lifestyle

כל מה שצריך בטאבלט: פונקציות, תכונות וסוגים

נהריה lifestyleפורסם: 30.12.20 , 11:25ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

מתכננים לרכוש טאבלט חדש? הנה כל מה שאתם צריכים לדעת ולקחת בחשבון לפני הבחירה והקנייה, כל הפונקציות והיכולות שיש לטאבלטים כיום, ממה להימנע ואילו סוגי מכשירים קיימים כיום בשוק.

טאבלטים הם מכשירים מאוד שימושיים ונוחים לשימוש – כאשר בוחרים מכשיר איכותי ומתאים – הם מעולים לילדים לאפליקציות משחק ולימוד, נוחים מאוד לקריאה דיגיטלית, לגלישה פשוטה באינטרנט, לצפייה בתכני וידאו "על הדרך" ולעוד מגוון רחב של שימושים. מחשבי טאבלט מגשרים על הפער בין מחשבים ניידים מלאים לבין סמארטפונים, בעיקר מבחינת גודל המסך בהקשרים של שטח מסך ופונקציונאליות ביישומים שונים. אבל למרות הציפיות, שוק הטאבלטים דווקא לא התרומם לגבהים שצפו לו והיקפי השימוש אינם גדולים מאוד – מה שמשפיע גם על היצע הדגמים והמפרטים וזה הופך את הבחירה הנכונה והחכמה לעוד יותר חשובה.

בעולם הטאבלטים, יש חלוקה אחת ברורה וראשונית, מכשירי אייפד מבוססי מערכת ההפעלה iOS מבית אפל או מכשירי טאבלט מבוססי מערכת ההפעלה אנדרואיד, הנפוצה והעיקרית בכל תחום המובייל וגם האפשרות המרכזית עבור רוב רוכשי הטאבלטים. לאייפד יכולות טובות, מסכים מעולים וממשק ידידותי יחסית, אבל אלו מכשירים יקרים לעומת מה שאתם מקבלים, סגורים מבחינת הממשק והחדשנות שלהם כבר לא מה שהייתה בעבר בהשוואה לחלק ממכשירי האנדרואיד החדשים. כאן נתמקד בעיקר בטאבלטים מבוססי אנדרואיד.

גודל ומשקל

בבחירת טאבלט אתם צריכים להבין מה השימושים העיקריים שעבורם המכשיר מיועד וגם מי המשתמשים שאמורים לעשות בו את הכי הרבה שימוש. יש הבדל בין טאבלט המיועד לילדים קטנים לבין טאבלט למבוגרים למשל, גם בדרישות החומרה וגם בהיבטים כמו גודל ומשקל. טאבלטים אמורים להיות ניידים ונוחים לשימוש במגוון סיטואציות, לכן רצוי לבחור מכשיר בעל משקל נמוך ועם מסך בגודל שמתאים לשימושים שלכם. עבור ילדים, מסך מעל 10 אינץ' עשוי להיות גדול וכבד מדי ואילו עבור מבוגרים שרוצים טאבלט לקריאה ואינטרנט אבל גם קצת עבודה ומיילים, טאבלט עם מסך 7 אינץ' למשל בהחלט יכול להיות מגביל וקטן מדי.

מסך -טכנולוגיה, רזולוציה ואיכות צפייה

המסך הוא כמובן מרכיב מהותי בכל טאבלט ומאוד חשוב לבחור טאבלט עם מסך איכותי. זה מתבטא ברזולוציות גבוהות, בטכנולוגיית תצוגה חדישה ואיכותית ובאופן כללי באיכות צפייה מעולה לתכני וידאו, אינטרנט, משחקים וכיוצא באלו. טאבלטים זולים מאוד מגיעים עם מסכים באיכות ירודה, גם מבחינת הטאץ' וגם מבחינת התצוגה עצמה – וזה פוגע בחוויית השימוש בצורה מהותית.

בהקשר זה ניתן לציין את הטאבלטים החדשים והעוצמתיים של סמסונג, מסדרת Galaxy Tab היוקרתית, עם מסכים מעולים ועשירים, באיכות צפייה מדהימה ושימוש בטכנולוגיות התצוגה החדישות ביותר, Super AMOLED בדגם הגדול של 12.4 אינץ' ומסך LCD מצוין בדגם ה-11 אינץ' הקטן יותר.

נתון נוסף בעל משמעות הוא קצב ריענון, דרישות התצוגה והווידאו היום גבוהות יותר וככל שקצב הרענון מהיר יותר כך המסך יזוז בצורה חלקה יותר. בדגמי סמסונג החדשים למשל קצב ריענון מהיר של 120Hz.

תכונות ויכולות נוספות שכדאי שתהיינה בטאבלט שלכם

  • סוללה חזקה, חדישה ועמידה המאפשרת שימוש ממושך לאורך שעות. לפחות מעל 10 שעות ללא טעינה.
  • המעבד הוא המוח של הטאבלט שלכם ורצוי לבחור מכשיר עם מעבד כמה שיותר חזק ומתאים למשימה, הוא יאפשר לטאבלט לשרת אתכם היטב למשך זמן רב, בלי להיתקע כל הזמן ולהפוך איטי ומסורבל כפי שקורה בדגמים זולים ולא מוכרים. העדיפו למשל מעבדי קוואלקום סנאפדרגון חדשים.
  • תוספת של עט סטיילוס דיגיטלי היא נחמדה אבל גם יכולה להיות מאוד שימושית, למשל לרשימות, שרבוטים, שילוב עם יישומים עסקיים ואפליקציות ציור חופשי לילדים.
  • יש טאבלטים עם קישוריות אינטרנט אלחוטי בלבד ויש כאלו המאפשרים גם חיבור לנתונים סלולאריים באמצעות כרטיס סים ייעודי לגלישה. האפשרות השנייה מאפשרת כמובן שימוש מלא יותר גם כשאין חיבור WiFi זמין.
  • המצלמות בטאבלט לא צריכות להיות איכותיות כמו בסמארטפונים, אבל מספיק טובות לשיחות וידאו באיכות טובה וצילומים אקראיים שאינם מטושטשים לגמרי כמו שקורה בדגמים זולים ופשוטים.

השורה התחתונה: בשוק יש מגוון טאבלטים פשוטים וזולים יחסית. למרבה הצער, רובם חלשים בכל הבחינות ומספקים ביצועים נמוכים ומקרטעים וגם במהרה הופכים מסורבלים ועם נטייה לקרוס תחת עומס. יש מבחר מצומצם של טאבלטים איכותיים וחזקים שבאמת מאפשרים חוויית שימוש מעולה כפי שקטגוריה זו אמורה לספק, בדגש על מכשירים חדשים מבית סמסונג או על האפשרות היקרה והסגורה של האייפד.

תמונה: freepik.com