כותרת
> C;
1/1
lifestyle

מעבר לשעון קיץ: כיצד זה משפיע עלינו?

נהריה lifestyleפורסם: 22.04.20 , 09:45ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

אין זה כלל משנה שמדי שנה אנו מעבירים את השעון פעמיים, כי עדיין בכל פעם מחדש נתקשה להבין אם מזיזים את השעון קדימה או אחורה ומה זה אומר מבחינת שעות שינה, אך דבר אחד כולם יודעים: בין אם מדובר בשעון קיץ ובין אם מדובר בשעון חורף, לשינוי יש השפעה משמעותית - גופנית ונפשית, וכל עוד מדובר בשעון קיץ, הרי שהשינוי בעיקר חיובי.

בין קודש לחול

בעוד ששעון הקיץ משפיע על היום יום שלנו, אין להתעלם מהעובדה שהוא גם משפיע על יום השבת, וזאת כי זמני כניסת השבת משתנים בהתאם למיקום הגיאוגרפי ובהתאם לסוג השעון: שעון חורף / קיץ. נשמע מבלבל? ובכן זמני כניסת השבת מושפעים משקיעת השמש, כאשר נהוג להקדים את כניסתה של השבת בארבעים דקות (לפני השקיעה). מכאן בעוד שבחודשי החורף השבת נכנסת מאוד מוקדם, הרי שבימי הקיץ היא נכנסת יחסית מאוחר - עובדה שמשפיעה באופן ישיר גם על צאתה.

חיסכון? כן ולא!

הרעיון שעומד מאחורי שעון הקיץ הוא להעביר שעת אור מהבוקר לערב - רעיון שהוצע ע"י בנג'מין פרנקלין עוד ב1784, כאשר המטרה שעמדה לנגד עיניו היא לחסוך כשעה של תאורה. לאורך השנים שיטה זו בעיקר התגלתה כפרקטית עבור החקלאים, כיוון שהם זוכים לנצל את שעות אור. עם זאת, כיוון שכיום יש שימוש רב במיזוג, הרי שחיסכון בחשמל פחות מורגש. אם כן מדוע שיטה ממשיכה להיות מיושמת? בעיקר כיוון שהיא מחוללת ניסים בפן הנפשי. שנרחיב?

חושך = עייפות

כולנו מכירים את אותה תחושה קשה כאשר מגלים בשעות אחה"צ המוקדמות של חודשי החורף שממש חשוך בחוץ, למרות שבקושי חמש וחצי. כשהכול חשוך מבחוץ יש הרבה פחות חשק לצאת לטייל, לערוך קניות, להיפגש עם חברים, לעסוק בספורט וכדומה, וזאת כי עם כל הכבוד לקידמה הטכנולוגית, גוף האדם בנוי להגיב לחושך בתחושת עייפות, תחושה שלא פעם מעמיקה ומובילה למועקה ודיכאון, עובדה שבאופן עקיף פוגעת בכלכליות של המשק - מציבה פחות כוח אדם חיוני. עוד נציין בהקשר של המשק שהוא אינו רק נהנה מעובדים יותר פרודוקטיביים בחודשי הקיץ, אלא גם מעוד שעת עבודה (יש שעת אור נוספת).

טוב לצד רע

לצד היתרונות הנפשיות של שעון הקיץ, גם יש להכיר ביתרונות הבריאותיים, ואכן מגוון מחקרים מראים שעם כניסת שעון החורף הגוף מגיע למצבים יותר קיצוניים. באלו עוד מקומות שעון הקיץ פוגש אותנו? ובכן בקיץ נכנסים למיטה יותר מאוחר ואוכלים ארוחת ערב יותר מאוחר - שתי עובדות שמשחקות לרעתנו. מכאן שממש כפי שבכול דבר יש טוב לצד רע, הרי שכך גם כאן, אך בדבר אחד ניתן להיות בטוחים: לו היינו יכולים לבחור, רבים היו שמחים ליהנות משעות אור ארוכות לכל אורך היממה.