כותרת
> C;
1/1
lifestyle

פנס נטען ומקצועי – מה זה פנס טוב?

נהריה lifestyleפורסם: 14.06.23 , 13:21ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

אור זה לא צחוק, והשימוש באור חשמלי הוא חלק כל כך גדול מהחיים שלנו. קשה לתאר את החיים בלי אור, ולרוב אנחנו אפילו לא שמים לב לזה. אם אתם קוראים את המילים הללו כעת, זה בזכות אור. לא רק אור השמש או המנורה שמאיר לכם את החדר, אלא גם האור שבוקע מהמסך עצמו, במכשיר הסלולרי או על המחשב שלכם. האור בכל מקום, וכמעט כל מה שאנחנו משתמשים בו, לפחות כל מה שיש בו מסך, הוא בעצם סוג של "פנס נטען".

מכירים את זה שנופל לכם משהו בחושך ואתם מתחילים לחפש אותו עם התאורה של הסלולרי? ואם זה לא מספיק מאיר אז אתם מדליקים את האפליקציה של הפנס של הטלפון? אז עם כל הכבוד לפלאש של המצלמה של הטלפון שלכם, הפנסון הזה מפיק לרוב לא יותר מ-40 לומן, שזה, איך לומר, מעט למדי.

רגע, מה זה לומן?

אוקי, כאן אנחנו נכנסים לידע שחבל שלא מלמדים כבר בבית הספר היסודי, לצד הרבה ידע פרקטי אחר שיאפשר לנו להפוך לצרכנים נבונים, המבינים מה הם רוכשים, וכיצד להשוות מוצר א' למוצר ב'. פנסים, נטענים או על סוללות, הם בעצם כלים שממירים אנרגיה חשמלית לאור. האור הזה ניתן למדידה, ופנס "חזק" הוא בעצם פנס שיודע להפיק תאורה יותר חזקה, אשר נמדדת ביחידות מידה הנקראות לומן (Lumen).

הלומן הוא יחידת מידה של תפוקת אור (מידה פוטומטרית) ממש כמו שהסנטימטר או המטר הם יחידת מידה למרחקים. אגב, יחידת המידה שאנו מכנים "מטר", נמדדת לפי המרחק שבו אור (שנמדד בלומן) או עובר בריק (בוואקום – חוסר חומר של חלל), במשך של שניה פלוס קצת.

בכל אופן, ברמה הפרקטית, בשביל הצרכן הממוצע, אנחנו צריכים לדעת שני דברים:

  1. עוצמת האור שהפנס יודע להפיק
  2. המרחק אליו הפנס יודע להאיר

להבין כי העוצמה של הפנס, כמו גם כמות הבטריה שהוא "שותה" במהלך השימוש, נמדדת בלומן. המרחק שהאור מגיע אליו גם הוא תלוי באותה עוצמת לומן.

דוגמאות לפנסים ברמה:

פנס נטען איכותי יכול להגיע בעוצמות שונות מאוד (ובמחירים שונים מאוד). קחו לדוגמא פנס חזק בצורה בלתי נתפסת לצרכן הממוצע – פנס בעל עוצמה של 2000 לומן ששולח אלומת אור למרחק של יותר מקילומטר (1,300 מטרים אם לדייק זאת). פנס שכזה הוא פנס ברמה שמרביתנו לא צריכים, אך הוא מתאים למי שמשתמש בפנס לסיורים, לביטחון, להפתיע חיות בסיורי לילה בחיפוש אחר מפגשים עם הטבע, ועוד.

המחיר של הפנס הנטען שהוזכר לעיל לא גבוה ביחד למה שמקבלים ממנו, אבל לפעמים זה פשוט יותר מדי. למשל אנשים שמחפשים פנס אופניים נטען ואיכותי לא צריכים ללכת כל כך רחוק, ויכולים להסתפק בפנס 400 לומן הנטען באמצעות USB.